Sposoby zabezpieczenia drewnianych mebli

Lakier, olej czy bejca? Jaki sposób zabezpieczenia drewnianych mebli wybrać, aby uzyskany efekt pasował do naszego wnętrza? Tak więc drewno przed zabezpieczeniem musi być odpowiednio przygotowane. Jeśli już jest wyszlifowane, wszystkie sęki są zabezpieczone bądź wypełnione tym, czym sobie życzymy np. czarną żywicą i odpylone można rozpocząć ostatni etap wykończenia danego mebla czyli zabezpieczanie.

Zależnie od tego jaki efekt chcemy uzyskać do zabezpieczenia mebli używamy kilku rodzajów produktów. Czym one się różnią między sobą, jaki uzyskamy efekt?

Drewno zabezpieczone lakierem

Najbardziej trwałym środkiem do zabezpieczenia każdego rodzaju drewna jest lakier. W zależności od preferencji wykończenia możemy wybrać lakier matowy, półmatowy albo w połysku. Nasze meble, jak już doskonale wiecie, charakteryzuje trwałość. Dlatego nasze meble pokrywamy matowym lakierem jachtowym, który jest jednym z najtrwalszych lakierów dostępnych na rynku. Drewnianym meblom, zabezpieczonym w ten sposób, niestraszna będzie gorąca kawa, rozlany przez dziecko napój czy kieliszek wina. Wilgotna ściereczka poradzi sobie z każdą plamą, a drewniany mebel nadal będzie cieszył nieskazitelnym wyglądem. 

Drewno zabezpieczone olejem

Jeśli chcemy pokazać prawdziwe piękno drewna, podkreślając jego strukturę i uwydatniając słoje to nasze meble zabezpieczamy olejem. Taka metoda ma swoje plusy i minusy. Minusem jest mała odporność na działanie ciepła i plamy – najlepiej stosować podkładki, które zminimalizują szkody. Plusem natomiast jest łatwy sposób na odnowienie. Wystarczy lekko zmatowić powierzchnię stolika papierem ściernym o gradacji np. 180, a następnie przetrzeć powierzchnię ściereczką nasączoną olejem. Efekt? Nasz stolik wygląda jak nowy! 😉

Bejcowanie 

Bejca jest środkiem, który służy do zmiany koloru drewna. Kolorów jest setki – możemy z klasycznego dębu zabarwić go na dąb bielony, orzech, palisander czy heban. Następnie na taką bejcę nakładamy lakier lub wosk, który będzie zabezpieczał nasz mebel. 

Aby sprawdzić jak dbać o drewniane meble zerknij do naszego wpisu – tam znajdziesz wszelkie informacje 🙂